Skleník je ideální místo pro pěstování plodin, které potřebují vláhu a teplo. Využít se dá i na předpěstování sazenic, zeleniny a květin. Stěny skleníku musí propouštět co nejvíce světla a zároveň tepelně izolovat. Důležité je i větrání, které zajišťuje systém zvedáků zabudované v horní časti skleníku.
V teplých a slunečných dnech je potřeba nechat skleník otevřený, aby nedocházelo k popálení rostlin sluncem a na noc skleník opět pečlivě uzavřít. Také je možné využít stínění, jako jsou např. žaluzie.
Mezi nejčastější plodiny pěstované ve skleníku patří rajčata, salátové okurky, ředkvičky, kedlubny, papriky, saláty ale i bylinky jako je bazalka či libeček. Po hlavní sezoně je ideální vysadit květák, špenát či pekingské zelí.
Ve skleníku lze pěstovat i vinná réva, má zde skvělé vlhkostní podmínky a zároveň vytváří přirozený stín ostatním plodinám.
Před jakoukoliv výsadbou je důležitá také údržba skleníku, se kterou začínáme hned v lednu, kdy je potřeba např. čištění stěn, výměna půdy, hnojení atd. V únoru již můžeme vysévat kedlubny, brokolici, pórek, papriky, květák, hlávkový salát, rajčata…
V březnu do skleníku můžete vysadit například brokolici, ředkvičky a bylinky. Pokud jsou vyšší teploty, můžete přidat také truhlíky s letničkami či rajčata a papriky. Pokud chcete vysadit okurky, dýně nebo melouny, duben je ideálním měsícem. Tato zelenina klíčí při vysokých teplotách. Nezapomeňte však skleník pravidelně větrat.
Truhlíkové květiny, můžete během května vynášet přes den ven, aby si postupně zvykaly. Během letních měsíců je důležité hnojit zeleninu, nejlépe tekutým hnojivem, v případě vysokých teplot dopřejte zelenině vysokou vlhkost, čerstvý vzduch a ochranu před popálením.
Během července můžete sklízet vypěstovanou úrodu. Po létě je většina rostlin sklizená, skleník je tak dobré vyčistit a odstranit zastínění, které již není
potřeba. Skleník i nadále větrejte.
Říjen se řadí mezi chladnější měsíce a proto větrejte skleník jen přes den, a cca v půlce měsíce přestěhujte do skleníku truhlíkové rostliny. V říjnu lze vysévat mrkev, zimní hlávkový salát nebo špenát.
V zimních měsících je velmi důležité odstraňovat ze skleníku pravidelně sníh aby nedošlo k poškození, a také demontovat systém zvedáků, který by se mohl v nízkých teplotách poškodit. Skleník lze izolovat nopkovou folií, která ho chrání před velkými mrazy.
Při správné péči, Vám bude odměnou pravidelný přísun čerstvé domácí zeleniny.