Objednávky,
Fakturace, Expedice
724 047 732
info@kovoagrex.cz

Jak vybrat skleník ?

Jak zvolit správnou velikost skleníku?

  • Záleží na několika okolnostech – kolik místa máte k dispozici, co plánujete ve skleníku pěstovat, jak moc máte času a sil se věnovat práci ve skleníku a v neposlední řadě jakou částku chcete do skleníku investovat. Optimální šířka skleníku je 2,5 m, z uličky dosáhnete pohodlně na obě strany záhonku. Můžete mít samozřejmě i skleník užší nebo širší.

Potřebuji ke stavbě skleníku stavební povolení?

  • Podle stavebního zákona nevyžadují skleníky do 40 m2 zastavěné plochy stavební povolení. Záleží ovšem na místních podmínkách (vztahy se sousedy atd.)

Jaký tvar skleníku zvolit?

  • Lepší využitelnost pěstební plochy je u skleníků se svislými stěnami, které umožní osázení rostlinami po celé ploše. Lepší prostup světla do skleníku ale zajistí šikmé boční stěny. (skleníky GAMA)
  • Doporučujeme zvolit kompromis – skleník se svislými stěnami a dvojím lomením střechy. (skleníky BETA a skleníky VEGA)

Doporučená orientace skleníku vůči světovým stranám?

  • U běžných zahrádkářských skleníků není orientace vůči světovým stranám rozhodující. Doporučujeme vycházet hlavně z dispozičních možností zahrady, tak aby skleník byl postaven ve slunné části a mimo dosah stromů.

Mám volit konstrukci z jeklů nebo z pozinkovaného plechu?

  • Konstrukce z ocelových profilů je pevnější, jednotlivé díly se žárově zinkují (máčením do roztavené lázně) a tím zajistí skleníku podstatně delší živostnost. Zároveň profily méně stíní, protože jsou méně široké.
  • Lišty plechové konstrukce jsou širší, více stíní a k rostlinám se dostane méně světla.

Jaký je nejvhodnější materiál pro zasklení skleníku?

  • Pro běžné zahradní skleníky je plně vyhovující jednoduché sklo o tl. 4 mm. Může být použito sklo čiré nebo tzv., „rozptylové“, které je opatřeno jemným vroubkem pro zajištění rozptylu paprsků v době intenzivnějšího slunečního svitu. Tím se snižuje riziko spálení rostlin.
  • Pro zasklení je možno zvolit také polykarbonátové dutinkové desky, které mají lepší tepelně izolační schopnosti. Doporučujeme ale použít desky o tl. 6-8-10 mm. Desky o menší tloušťce nejsou vhodné z důvodu menší životnosti.
  • Při použití čirého skla doporučujeme skleník stínovat.

Jaké jsou možnosti ukotvení skleníku?

Jsou dvě varianty ukotvení:

  • Můžete připravit pevnou podezdívku (plán s rozměry zašleme na požádání). Podezdívka se musí připravit minimálně týden před montáží skleníku. Skleník se k podezdívce uchycuje stavebními hmoždinkami.
  • Skleník lze ukotvit na tzv. kotevní piloty (ocelové pozinkované trubky). Výhodou tohoto kotvení je, že stačí před montáží skleníku, místo kde bude skleník postaven, srovnat do roviny.

Jak se zasklívají skleníky?

  • U skleníků je důležitá těsnost, proto skleníky zasklíváme zcela jinak, než ostatní výrobci. Konstrukce našich skleníků je navržena pro zasklívání bez klasických zasklívacích lišt. Utěsnění skleníků provádíme silikonovým tmelem, který je hygienicky nezávadný a je odolný teplotám od -50°C do +180°C. Silikonový tmel je trvale pružný, a proto zajišťuje velmi dobré a trvalé utěsnění spojů.

Jaké jsou lepší posuvné nebo otočné dveře?

  • Naše skleníky jsou vždy vybaveny posuvnými dveřmi. Hlavní výhodou tohoto řešení je, že dveře nezabírají místo a nemůže dojít k poškození dveří větrem, proto jsou vhodné i pro odvětrávání skleníků v parných dnech. Dveře je možno uzamknout. Na přání lze za příplatek osadit skleník otočnými dveřmi.

Jak je zajištěno odvětrávání skleníku?

  • Větrání skleníku je zajištěno větracími okny, která jsou otočně uložena ve hřebeni skleníku. Velikost okna je závislá na typu skleníku. Počet větracích oken je závislý na typu a délce skleníku.
  • V ceně skleníku jsou větrací okna na ruční ovládání. Na přání můžou být okna vybavena automatickými otvírači, které pracují samočinně v závislosti na změně teploty ve skleníku. Automatické otvírače jsou regulovatelné a nevyžadují připojení el. energie.

Lze skleník vybavit policemi?

  • Skleník je možno vybavit policemi v boční stěně v zadním štítě. Police i stoly mají výplň ze skla nebo polykarbonátových desek. Důvod je prostý, chceme, aby police co nejméně stínily vnitřní prostor skleníku. Zakoupením polic si zvětšíte prostor pro pěstování.

Jaké je další možné vybavení skleníku?

  • Skleník je možné vybavit kapkovou závlahou, plastovými záhonovými chodníky, plastovými záhonovými obrubníky, stínovací clonou, samočinnými otvírači větracích oken atd.

Je potřeba skleník stínit?

  • Pokud zvolíte zasklení skleníku čirým sklem je nutné skleník stínit. Dříve se sklo zatíralo barvou, dnes se používají stínící plachetky ušité ze speciálního materiálu vyvinutého pro potřebu stínění velkoplošných profesionálních skleníků. Jednotlivé plachetky clony jsou zavěšeny uvnitř skleníku na silonových strunách, natažených mezi štítovými stěnami skleníku. Ovládání plachetek je pouze ruční (jako záclony).

 

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Nepovolovat cookiesPovolit vše